Monthly Archives: January 2014

Annual Runner’s Awards 2013

 

 

Bios of all the nominees are given below:

 

Each person will vote only once and will give three preferences i.e. Best Male Runner – Preference 1, 2 & 3 and similarly Best Female Runner – Preference 1, 2 & 3. 

 

Marks will be given as follows:

3 points for Preference 1,

2 points for Preference 2

1 point for Preference 3.

 

Runners who have gained the maximum points in the above system will be declared the Winners and 1st Runner-up and 2ndRunner-up respectively.

 

Please write the name of the person chosen and not the initials only. Also note please the nominees cannot vote for themselves but can vote for others. Nominees voting for themselves will be considered as invalid vote. Only one vote per person is allowed and the second and subsequent votes will be considered as invalid.

Voting will close on 30st January 2014 and the results will be announced during the Runners’ Bash on 1st February 2014.

 

BIO’S OF THE NOMINEES

BEST RUNNER 2013 – MALE NOMINEES

 

ABBAS ALI SHEIKH

 

1) Bangalore Ultra 75K 7.23.03 hours 1st place in Open Category
2) SCMM 2013 Full Marathon 3.33.28 hours 44th place in Open Category
3) Airtel Hyderabad Full marathon 3.27.35 hours 15th place in Open category
4) Goa River Half marathon 1.29.56 hours 23rd place in Open category

 

ABHIJIT SHOME

 

1) Bangalore Ultra 100K 12.56.42 hours 1st place in Senior Category
2) Kaveri Trail Full Marathon 3.52.10 hours 2nd place in Senior Category

 

 

DNYANESHWAR TIDKE

 

1) Pune Running Half marathon 1.25.35 hours 3rd place in Open Category
2) SCMM 2013 Full Marathon 2.56.27 hours 44th place in the Elite Category
3) Vasai Virar Mayors Full marathon 3.19.20 hours 14th place in Open Category
4) Thane Hiranandani Half marathon 1.24.00 hours 8th place in Open category
5) Goa River Half Half Marathon 1.23.15 hours 19th place in Open Category

 

GANESH KRISHNAN

 

1) Satara Hill Half marathon 2.25.00 hours 3rd place in Senior Veteran Category
2) SCMM 2013 Half Marathon 2.42.00 hours
3) Vasai Virar Mayors Half marathon 2.37.00 hours
4) Thane Hiranandani Half marathon 2.09.00 hours

 

JACK COWSON

 

1) Sandakpu Ultra 70 miles 18.19 hours 2nd place in Open Category
2) Bhati Lake Trail Ultra 50 miles 11.07 hours 2nd place in Open Category
3) SCMM 2013 Full marathon 4.13 hours
4) Gurgaon Running & Living Half marathon 2.12 hours 4th place in Open category

 

KAVIN KONDABITHINI

 

1) National Masters Athletics 10K 44.48 mins 2nd place in Age Category
2) World Masters Athletics Half marathon 1.46.40 hours 3rd place in Age Category
3) World Masters Athletics Duathlon – Running- Cycling-Running5kms-20kms-2.5kms 1.18.52 hours 3rd place in Age Category
4) SCMM 2013 Full marathon 4.09.15 hours
5) Vasai Virar Mayors Half Marathon 1.59.51 hours
6) Airtel Hyderabad Full Marathon 4.34.55 hours
7) Satara Hill Half Marathon 1.55.35 hours
8) Pune Running Half Marathon 1.44.33 hours
9) Thane Hiranandani Half Marathon 1.40.56 hours

 

MAHESH NAGWEKAR

 

1) Bangalore Ultra 75K 10.18.04 hours 2nd place in Senior Category

 

 

MANOJ RANE

 

1) Hiranandani Estate Half marathon 1.25.20 hours 2nd place in Open Category
2) Run India Run 10K 38.00 mins 1st place in Open category
3) SCMM 2013 Half marathon 1.24.00 hours
4) Thane Hiranandani Half marathon 1.22.00 hours 7th place in Open category
5) Vasai Virar Mayors Half marathon 1.33.00 hours
6) Pune Running Half marathon 1.26.34 hours 4th place in Open Category

 

MILTON FRANK

1) Mumbai Daud 10K 43.21 minutes 1st place in Veteran Category
2) Maharashtra State Masters 10K 45.31 minutes 3rd place in the age group 45- 50 years
3) Vasai Virar Mayors Half marathon 1.46.42 hours 105th place in Open Category
4) Pune Running Half marathon 1.42.35 hours 4th place in Veteran Category
5) Run India Run 10K 47.47 minues 8th place in Veteran Category
6) SCMM 2013 Full marathon 3.56.21 hours 38th place in Veteran Category

 

 

PRAVIN GAIKWAD

 

1) Vasai Virar Mayors Full marathon 4.00.34 hours 2nd place in Veteran Category
2) SCMM 2013 Full Marathon 3.46.30 hours
3) Satara Hill Half marathon 1.48.50 hours
4) Thane Hiranandani Half Marathon 1.39.59 hours

 

RAJ VADGAMA

 

1) Bhati Lake Trail Ultra 220 km 41.3 hours 1st place in Open category
2) SCMM 2013 Full Marathon 3.34.00 hours
3) Satara Hill Half marathon 1.49.00 hours 5th place in Veteran Category
4) Goa River Half Marathon 1.35.00 hours 4th place in Veteran Category
5) Hyderabad Triathlon Half Ironman 8.05 hours

 

RAVI KALSI

 

1) Run India Run 10K 44.18 mins 1st place in 40+ Category
2) SCMM 2013 Full Marathon 3.46.32 hours
3) Vasai Virar Mayors Half marathon 1.35.47 hours

 

SHYAM TALLAMRAJU

 

1) Nashik Spirit Run Half marathon 1.32.00 hours 2nd place in Open Category
2) SCMM 2013 Full Marathon 3.36.00 hours
3) Airtel Hyderabad Full marathon 3.44.00 hours
4) Thane Hiranandani Half marathon 1.36.00 hours
5) Pune Running Half marathon 1.37.00 hours 6th place in Open Category

 

SRIVATSAN M.K.

 

1) Pune Running Half marathon 1.41.31 hours 2nd place in Veteran Category
2) SCMM 2013 Full Marathon 4.31.33 hours
3) Auroville Half marathon 3.11.00 hours
4) Airtel Hyderabad Full marathon 4.09.31 hours
5) Vasai Virar Mayors Half marathon 1.58.21 hours
6) Wipro Chennai Half marathon 1.41.44 hours

 

 

SUNIL SHETTY

 

1) Bangalore Ultra 100K 13.38.51 hours 1st place in Veteran Category
2) SCMM 2013 Full Marathon 4.25.57 hours
3) Airtel Hyderabad Full marathon 4.33.54 hours

 

SURESH PILLAI

 

1) Airtel Hyderabad Full marathon 4.21.42 hours 3rd place in Senior Veteran Category
2) Cochin International Half Marathon 1.42.50 hours 2nd place in Super Veteran Category
3) SCMM 2013 Full Marathon 3.50.05 hours
4) Satara Hill Half  marathon 1.59.08 hours
5) Hiranandani Estate Half marathon 1.46.36 hours

 

TANAJI NALAVADE

 

1) SCMM 2013 Full marathon 2.50.20 hours 1st place in Amateur Category
2) Pune Running Half Marathon 1.15.50 hours 1st place in Open Category
3) Airtel Hyderabad Full marathon 3.17.52 hours 11th place in Open category
4) Satara Hill Half marathon 1.15.31 hours 4th place in Open category
5) Vasai Virar Mayors Full marathon 2.59.34 hours 10th place in Open category

 

BEST RUNNER 2013 – FEMALE NOMINEES

 

ANDREA STADLER

 

1) Zendurance Nashik Spirit run Half marathon 1.35.00 hours 1st place in Open Category
2) Footsteps 4 Good 10K 45.00 mins 1st place in Open Category
3) SCMM 2013 Full marathon 3.40.14 hours 4th  place in Amateur Open category
4) Thane Hiranandani Half marathon 1.40.00 hours
5) Goa Half marathon Half  marathon 1.40.00 hours 4th place in Open category
6) North Face Challenge 50 km 7.58.00 7th place in Open category
7) Arrayanes, Ecuador 10 km 49.56 mins
8) New Balance, Ecuador 10 km 51.02 mins
9) Zurich Triathlon 500m, 20k, 5K 01.11.00 hours 4th place in Open category

 

DR. ARTI GAIKWAD

 

1) Satara Hill Half marathon 2.18.29 hours 2nd place in Open Category
2) SCMM 2013 Half marathon 2.13.08 hours
3) Vasai Virar Mayors Half marathon 2.12.03 hours

 

CHITRA NADKARNI

 

1) Run India Run 10K 51.36 mins 1st place in 40+ Category
2) Airtel Hyderabad Half Marathon 2.01.32 hours 2nd place in Veteran Category
3) Vasai Virar Mayors Half marathon 2.06.49 hours 2nd place in Veteran Category

 

DEEPA KATRODIA

 

1) Bangalore Ultra 75K 11.15 hours 1st place in Open Category
2) SCMM 2013 Full Marathon 4.49.00 hours
3) Vasai Virar Mayors Half marathon 2.23.00 hours

 

KASHMIRA DAVE

 

1) Bangalore Ultra 50K 7.40.20 hours 1st place in Veteran Category

 

LAVANYA CHILLARA

 

1) Zendurance Nashik Spirit Run 10K 54.00 mins 1st place in Open Category
2) Pune Running 10K 49.08 mins 3rd place in Open category
3) SCMM 2013 Half marathon 1.48.00 hours 15th place in Amateur Open category
4) DNA Half marathon Half marathon 1.52.00 hours 7th place in Open category

 

PERVIN BATLIWALA

 

1) Goa River Half marathon 2.04.19 hours 1st place in Senior Veteran Category
2) SCMM 2013 Full marathon 4.48.09 hours 2nd place in Senior Veteran category
3) Vasai Virar Mayors Half marathon 2.11.17 hours 3rd place in Senior Veteran category
4) Hiranandani Thane Half marathon 2.07.26  hours

 

RAJASHRI KAMATH

 

1) Hiranandani Estate Half marathon 2.08.32 2nd place in Open Category
2) SCMM 2013 Half marathon 2.35.18 hours
3) Thane Hiranandani Half marathon 2.31.16 hours
4) Running & Living Monsoon Madness Half marathon 2.39.17  hours
5) Satara Hill Half marathon 2.37.18 hours
6) Vasai Virar Mayors Half marathon 2.28.11 hours
7) Bangalore Ultra 25K 2.58.45 hours

 

ROSHNI RAI

 

1) Run India Run 10K 58 mins 1st place in Age Category
2) SCMM 2013 Full marathon 4.51.00 hours
3) DNA I Can Half marathon 2.13.00 hours
4) Airtel Hyderabad Half marathon 2.36.00 hours
5) Pinkathon 10K 59.08 mins 15th place in Open category

 

 

RUPAL SHAH

 

1) Pune Running 10K 1.10.29 hours 3rd place in 40+ Age Category
2) SCMM 2013 Half marathon 2.32.53 hours
3) TCS 10K 10K 1.11.34 hours
4) Airtel Hyderabad Half marathon 2.49.59 hours

 

SANGEETA SHETTY

 

1) Bangalore Ultra 100K 16.48.32 hours 1st place in Veteran Category
2) Airtel Hyderabad Full marathon 5.45.30 hours 3rd place in Veteran Category
3) SCMM 2013 Full marathon 5.26.38 hours

 

SAYURI DALVI

 

1) Pune Running Half marathon 1.53.10 hours 2nd place in Open Category
2) Run Powai Run 10K 48.07 mins 1st place in Open category
3) SCMM 2013 Full marathon 4.46.17 hours
4) Thane Hiranandani Half marathon 1.49.45 hours
5) DNA I Can Half marathon 1.47.20 hours
6) Satara Hill Half marathon 2.05.10 hours
7) Bangalore Ultra 50K 7.10.00 hours 5th place in Open Category
8) Goa River Half marathon 1.49.06 hours 6th place in open Category

 

BEST RUNNER COUPLES 2013 – NOMINEES

 

AARTI MEHRA BHIMBER SUKHJEEVAN BHIMBER

 

1)            Aarti Mehra Bhimber took part in SCMM Half marathon, DNA I Can Women’s Half Marathon, Pinkathon Pune 10K and Airtel Delhi Half Marathon;

2)            Sukhjeevan Bhimber took part in SCMM Half marathon and Airtel Delhi Half marathon;

 

 

DR. ARATI & DR. PRAVIN GAIKWAD

 

1)            Dr. Arati Gaikwad took part in SCMM Half Marathon, Satara Hill Half Marathon, and Vasai Virar Half Marathon;

2)            Dr. Pravin Gaikwad took part in the SCMM Full Marathon, Thane Hiranandani Half Marathon, Satara Hill Half and Vasai Virar Full Marathon.

 

 

DEEPA KATRODIA & PRADEEP KATRODIA

 

1)            Deepa Katrodia took part in SCMM Full Marathon and Bangalore Ultra 75K;

2)            Pradeep Katrodia took part in SCMM Full Marathon;

 

ELS REYNEARS & RAVI KINI

 

1)            Els Raynears took part in SCMM Half Marathon and DNA I Can Women Half marathon;

2)            Ravi Kini took part in SCMM Half marathon and Airtel Delhi Half Marathon;

 

 

MOHANA & GANESH KRISHNAN

 

1)            Mohana Ganesh took part in the SCMM half marathon, Satara Hill Half marathon, Vasai Virar Mayors Half Marathon and Hiranandani Estate Half Marathon;

2)            Ganesh Krishnan took part in the SCMM half marathon, Satara Hill Half marathon, Vasai Virar Mayors Half Marathon and Hiranandani Estate Half Marathon;

 

 

SANGEETA & SUNIL SHETTY

 

1)            Sangeeta Shetty took part in the SCMM Full marathon, Airtel Hyderabad Full Marathon and Bangalore Ultra 100K;

2)            Sunil Shetty took part in the SCMM Full marathon, Airtel Hyderabad Full Marathon and Bangalore Ultra 100K;

 

 

SRIVIDYA SRIVATSAN & SRIVATSAN MAMBAKKAM

 

1)            Srividya Srivatsan took part in the SCMM half marathon, Auroville half marathon, Thane Hiranandani half marathon, DNA I Can half marathon and Satara Hill half marathon;

2)            Srivatsan Mambakkam took part in SCMM half marathon, Auroville half marathon, Thane Hiranandani half marathon, Airtel Hyderabad Full marathon; Pune Running Half Marathon, Vasai Virar Half Marathon and Wipro Chennai Half Marathon;

 

 

Dr. URMILA PESHOTON AND DR. PORUS PESHOTON

 

1)            Dr. Urmila Peshoton took part in the SCMM half marathon, Thane Hiranandani half marathon and Vasai Virar Mayors Half marathon;

3)            Dr. Porus Peshoton took part in the SCMM half marathon, Thane Hiranandani half marathon and Vasai Virar Mayors Half marathon;